Kuchyňské roboty KitchenAid

Asi v každém segmentu existuje značka, kterou zákazníci obvykle neznají, ale přitom se jedná o jednoho z nejlepších výrobců na trhu. V případě kuchyňských robotů jde o KitchenAid, jednu ze značek vlastněnou firmou Whirlpool. O jejích modelech se traduje, že vydrží po celý život. Vysoké kvalitě logicky odpovídá i cenovka.

V následujícím textu vám nabídneme přehled těch nejvýznamnějších informací o této neprávem přehlížené značce. Vysvětlíme si, čím se její produkty liší od ostatních hráčů na trhu, jaké je jejich označení a chybět nemohou ani kapitolky věnované historii a současnosti značky. 

  • Specifika – kuchyňské roboty KitchenAid patří k tomu nejlepšímu na trhu, jejich konstrukce je vyrobena z jednoho odlitku, vnitřní části jsou kovové a design zůstává stejný již desítky let
  • Označení – výrobce rozlišuje tři produktové řady – Artisan pro domácnosti a Heavy Duty a Professional určené do provozů
  • Historie – vznik roku 1912, výrobce kuchyňských spotřebičů, důraz na vysokou kvalitu
  • Současnost – součást koncernu Whirlpool, prémiová značka kuchyňských spotřebičů

Specifika kuchyňských robotů KitchenAid

Značka KitchenAid není na trhu tak známá jako její konkurence Kenwood, Bosch nebo ETA v českém prostředí. Hlavním důvodem je patrně fakt, že se jedná o prémiovou značku určenou nejnáročnějším zákazníkům. Sází výhradně na kvalitu, za kterou je ovšem nutné si adekvátně připlatit. Cena jejích modelů začíná na zhruba 20 000 Kč. 

Kromě domácností si z její nabídky často vybírají i restaurační provozy. Samozřejmostí je bohatá nabídka příslušenství, funkcí a stylový retro design, který z robota učiní skutečný středobod kuchyně.

Konstrukce

Asi hlavním poznávacím znakem kuchyňských robotů KitchenAid je jejich konstrukce. Tělo tvoří jediný kovový odlitek, takže neexistují problémy se špatně doléhajícími nebo netěsnícími díly. Krytky motoru a převodových částí jsou plechové a lakované.

Přenos síly z motoru do ramene zajišťují ozubená kola. Na rozdíl od levnějších klínových řemenů je přenos přesnější, efektivnějsí a kolečka samotná mnohem déle vydrží. V neposlední řadě je prostřednictvím ozubených kol zajištěn bezpečnostní systém, který zabrání přehřátí nebo poškození motoru. 

Hlavní negativum tohoto provedení se tak ukrývá pouze ve vyšší hmotnosti a náročnější manipulaci. Počítejte se zhruba 19 kilogramy, u profi modelů to může být ještě o něco málo více.

Design

KitchenAid se snaží vzhledem svých produktů připomínat doby, kdy se nástroje a spotřebiče kupovaly na celý život. Kuchyňské roboty si uchovávají stále stejný vzhled již od 30. let, kdy byly uvedeny na trh. Design je jednoduchý, vzdušný a současně perfektně rozpoznatelný. Značka má v rukávu také bohatou nabídku barev. Vybrat si můžete červený, bílý, fialový, světle modrý nebo zelený kousek. 

Příkon

Pohled na technické specifikace modelů KitchenAid vás možná překvapí – příkon většiny z nich nepřesahuje hranici 600 W. Tato skutečnost však v žádném případě neznamená, že by motor nezvládal náročnější úkony. Vysvětlení spočívá v provedení konstrukce a využití ozubených kol. Ta přenášejí energii natolik efektivně, že reálný výkon spotřebičů je vyšší než u robotů jiných značek vybavených pohonnou jednotkou o výkonu 1 200 W.

Velká výhoda spotřebičů KitchenAid tak spočívá také v jejich nízké energetické náročnosti. Za provoz zaplatíte téměř dvakrát méně než u jiných značek. A přitom dostanete ještě lepší výsledek. 

Vzorový kuchyňský robot – KitchenAid 5KSM175

Nabídka

Portfolio značky KitchenAid zahrnuje všechny možné kuchyňské spotřebiče pro přípravu jídla, nápojů, vaření či pečení. Své království můžete vybavit hrnci, pánvemi, mixéry, odšťavňovači, konvicemi, toustovači nebo právě kuchyňskými roboty jediné značky. U všech platí, že se jedná o prémiové kousky prémiové značky. 

Cena

KitchenAid se profiluje jako výrobce luxusních spotřebičů, čemuž odpovídá i cena kuchyňských robotů z jeho dílny. Valná většina modelů je k mání za cenovku přesahující hranici 15 000 Kč, nabídka čítá jen několik levnějších kousků. Profesionální stroje lze potom pořídit i za více než 30 000 korun. 

Produktové řady

Kuchyňské roboty KitchenAid se dělí do tří produktový řad – Artisan určené pro potřeby domácnosti a Heavy Duty a Professional do gastronomických provozů. Rozdílům mezi nimi věnujeme následující tabulku:

ŘadaArtisanHeavy Duty a Professional
Komu jsou určeny?DomácnostiProfesionální provozy
Výkon250–300 W325–500 W
Bezpečnostní funkceStandardní bezpečnostní pojistka, ochrana proti přehřátíStandardní bezpečnostní pojistka, ochrana proti přehřátí, ochrana před přetížením motoru, regulace otáček, funkce soft start
Záruka5 let5 let, při nákupu na IČO 1 rok
Objem nádoby3–5 litrů5–7 litrů
Typ hlavyVýklopnáPevná
Cena15 000–20 000 KčNad 20 000 Kč

Historie značky

Značka KitchenAid vznikla roku 1912 jakožto součást Hobartovy továrny, zaměřená na výrobu a prodej litrového mixéru „H“. Ten byl přizpůsoben potřebám profesionálních pekařů a znamenal jistou revoluci v tomto řemesle. Mixér se kromě pekáren rozšířil také v námořnictvu a domácnostech. Současný název KitchenAid získala značka tehdy, když jedna z hospodyněk prohlásila, že mixér je tou nejlepší kuchyňskou pomůckou (Kitchen aid).

V následujících letech společnost pokračovala na zdokonalování svých produktů. Několik nepovedených experimentů bylo záhy vystřídáno legendárním modelem G. Ten byl navržen v ikonickém designu, který se nezměnil dodnes. Výroba luxusních kuchyňských robotů pokračovala i poté, co se značka KitchenAid stala roku 1986 součástí koncernu Whirlpool.  

Současnost značky

V současné době probíhá rychlá expanze KitchenAid na všechny světové kontinenty. Společnost Whirlpool značku využívá pro označení svých prémiových kuchyňských spotřebičů. Zůstává stále věrná ikonickému vzhledu a klasickým prvkům. Zájem náročných zákazníků po celém světě neustále stoupá.

Další stránky